Meniny má , zajtra má dnes je 18.09.2019
JDS-Vavrečka www.jds-vavrecka.webnode.sk Základná škola s materskou školou Vavrečka www.zsvavrecka.edupage.sk
Virtuálny cintorín
Odkazy
Aktuálna Anketa
Páči sa Vám naša web stránka?
Nie
Nie (1769)

Áno
Áno (2388)

Celkový počet hlasov je 4157
Partneri

Kríže vo vavrečskom chotári.

Veľakrát ani nevieme, že kríže alebo sochy okolo ktorých niekedy dennodenne chodíme majú svoj zvláštny zrod, alebo význam, ktorý slúži ako pamiatka alebo memento, aby sme si niektoré skutočnosti uvedomili.

Kríž pri Starom mlyne dali postaviť deti ako pamiatku na tragickú smrť svojho otca, ktorý viezol na voze tovar. Splašili sa mu zapriahnuté kone, voz prevrátili a J.Hrkeľ tam tragicky zahynul. Kedysi dávno tam bol dedinský mlyn - viedla tadiaľ cesta, ktorá neskôr, keď sa postavila asfaltová vozovka zarástla krovinami. Kríž je na rozhraní vavrečského a ťapešovského chotára. Pozostatky starého mosta sú tam dodnes - / viď fotogaléria/ 

Kríž pri Zalesnenom - bol pôvodne postavený na ihrisku, neskôr ho obyvatelia preniesli na terajšie miesto. Pôvodne sa nazýval Morový kríž, bol postavený v roku 1828 ako pamiatka moru alebo inej nákazlivej choroby, ktorá potrápila v minulosti Vavrečanov. Na tomto mieste sa nachádzal aj pôvodný cintorín a hromadný hrob       / obete moru/ starej Vavrečky, ktorý bol zalesnený pri výstavbe Oravskej priehrady.

Kríž pri škole - tento kríž stál kedysi dávno na konci dediny, vtedy bola dedina oveľa menšia a koniec bol približne v miestach, kde stojí dom p. Lipničana. Obyvatelia sa zvykli pri ňom zastaviť na ceste do poľa a pomodliť sa. Rovnako sa pri ňom modlili aj regrúti pri odchode na vojnu. Neskôr bol prenesený pred kostol sv. Anny. Na súčasné miesto bol preložený pri výstavbe novej štvrte IBV.

Socha sv. Jána - rovnako táto socha je prenesená z pôvodného miesta - predtým bol bližšie smerom k Ťapešovu  

Kríž pri Kapličke Panny Márie Lurdskej / na Pasekoch/ - o tomto kríži nám zatiaľ nie je nič známe za akých okolností bol postavený. Dúfame, že sa nám podarí jeho minulosť v blízkej budúcnosti aspoň trochu poodhaliť.


Dátum pridania: 08.11.2011